Vánoce, vánoce přicházejí......

VZKAZNÍČEK

TOPlist

 Vánoce, vánoce přicházejí...... 

 Toplink - katalog odkazů 

 CZIN.eu

CatRank JyxoRank - svatecni.webgarden.czJyxoRankS-Rank - svatecni.webgarden.czS-Rank

RSS

RSS

Vánoční svátky

6.12. sv.Mikuláš

   6.12. svatý Mikuláš

Narodil se kolem r. 280/286 v Patrasu v Řecku. Zemřel 6. prosince kolem r. 345/351 v Myře, dnešni Demře v Turecku. Svátek se slaví 6. prosince.

Historicky je doloženo, že se Mikuláš stal kolem r. 300 biskupem v Myře v tehdejší Lykii. V době pronásledování křesťanů za Galeria Valeria Maximina, se Mikuláš dostal do zajetí. Údajně kolem r. 310. V zajetí byl týrán a mučen. Po jeho propuštění kolem roku 325 vystoupil na slavném koncilu Nicejském.

Mikuláš byl uctíván od 10. stoleti v Německu kde vznikl také obyčej, který zůstal zachován dodnes a to, ze Mikuláš navštěvuje děti a obdarovává je malými dárky. Tento zvyk vznikl v klášterních školách, kde se tehdy hrála biskupská hra, při které jeden z žáků přebíral jednou v roce funkci opata nebo i biskupa a tak zvaně vládl nad klášterem a nad školou. Tato hra se zpočátku hrávala 28. prosince, v den Neviňátek, ale zhruba od 13. století byla přeložena právě na den sv. Mikuláše.

Je již vžitou tradicí, že Mikuláš s čertem a andělem v předvečer 6. prosince navštěvuje děti a rozdává jim různé pamlsky, nebo je kára za neposlušnost. Původně ale bylo zvykem, že Mikuláš naděloval do punčoch nebo holinek, které si děti nechávali za dveřmi, nebo za oknem a kde je děti ráno na sv. Mikuláše našli naplněné sladkostma.

 

V různých zemích se tento svátek slaví jinak. Například v Německu doprovází Mikuáše čeledín Ruprecht. V Bavorsku, přibírá  Mikuláš  od středověku často Erasma jako pomocníka v nouzi. V alpských zemích provádí zakuklené postavy různé neplechy. Na východě je Mikuláš po panence Marii nejuctívanější svatou postavou.

Umělecky postavu Mikuláše vytvořil teprve před 100 lety malíř Moritz von Schwind a to jako muže s dlouhým vousem v dlouhém, kožešinou lemovaném plášti s kapucí. Od té doby je Mikuláš znázorňován v ruzných podobách. Na východě například je znázorňován holohlavý. Nejčastěji je ale znázorněn se třemy zlatými koulemi na knize, nebo třemy váčky na peníze, zlatými pruty, kameny, chleby či jablky.

Vše je znázorňováno ve třech a má to připomenout legendu, podle které jeden chudý šlechtic poslal své tři dcery vydělat si na věno do nevěstince. V noci se pod okny nevěstince objevil Mikulás a všem třem sestrám hodil oknem po pytlíku se zlaťáky. Jedna z dalšich historek mluví o tom, že Mikuláš jedné noci vrátil život třem chlapcům kteří byli zabiti a naloženi v sudu se solí hostinským. Podle této legendy bývá Mikuláš znázorňován s velkým sudem ve kterém jsou tři chlapci. V další legende Mikuláš zachránil tři rybáře na rozbouřeném moři, kteří se s svým člunem ztroskotali

sv. Mikuláš je Patronem Ruska a Lotrinska. Dále je patronem ministrantů, dětí, poutníků, dívek, cestujících, obchodníků, řezníků, soudců, advokátů, notářů, lékárníků, výrobců parfémů, lodníků, námořníků, rybářů, vinařů, lihovarníků, sedláků a dalšich řemesel.

     Čert a anděl.

Nikdo dnes již neví, kde se vzali a proč se objevují s Mikulášem. Čert však znázorňuje zlo, peklo a trestá zlobivé děti. Anděl naopak děti chválí a povzbuzuje je. Mikuláš pak rozdává dárky. Takže je nakonec vše vyrovnané a na každého tak zvaně dojde.

 

                          

                                      

                 
Žádné komentáře