Vánoce, vánoce přicházejí......

VZKAZNÍČEK

TOPlist

 Vánoce, vánoce přicházejí...... 

 Toplink - katalog odkazů 

 CZIN.eu

CatRank JyxoRank - svatecni.webgarden.czJyxoRankS-Rank - svatecni.webgarden.czS-Rank

RSS

RSS

Vánočka

 

 Vánočka ať pečená doma, nebo koupená je nezbytnou a nepostradatelnou součástí vánočních svátků.
Její pečení má u nás dlouhou historii sahající až do 16. století.
Je ale dost možné, že její historie sahá ještě dál. V minulosti prošla
vánočka několika malými změnami, jak v pečení, tak v názvech. Dodnes  se setkáváme s jejími staršími názvy jako calta, huska, pletenice, štědrovice, pletanka, štrucla, ceplík, žemle, štricka a podobně.
Pečení vánočky dřive patřilo výhradně do rukou cechovních řemeslníků - pekařů. Teprve od 18. století si lidé začali péct vánočku i doma. Peklo se tolik vánoček, kolik měla rodina členů. První a největší vánočka  patřila vždy hospodáři, který ji jako první směl na závěr Štedrovečerni večeře nakrojit.
Po krajíčku vánočky se také dávalo dobytku aby byl zdravý a neškodili mu zlé sily. Lidé se s ní obdarovávali, dávala se
po krajíčku i koledníkům, obecným pastýřům a čeládce, kterým kolem vánoc končila služba.
Dříve se vánočka pekla výhradně na vánoce a její pečeni nebylo jednoduché. Hospodyně, která při zadělávání vánočky nesměla promluvit musle mít na sobě výhradně čistou, bílou zástěru a šátek a při kynutí vánočky měla kolem vánočky skákat vysoko do výšky. V některých krajích se do vánočky také zapékal drobný peníz. Kdo jej na štedrý večer objevil, ten měl po celý rok zaručené štesti a zdraví. Oproti tomu připálená, nebo natrhlá vánočka věstila nezdar a smůlu.

 

 

1.  Vykynuté těsto rozdělíme na 4 větší,  3 menších a 2 nejmenší  díly. Ze 7 dílů vyválíme stejně dlouhé válečky. Poslední 2 dílky vyválíme o něco delší.

2.  První 4 silnější válečky položíme vedle sebe. Začneme splétat
uprostřed přehozením dvou vnitřních válečků. Postupně přidáváme
postranní válečky a  splétáme pravidelně až do konce pramenů.
Konce přitiskneme k sobě.

3. Vezmmeme další tři válečky a upleteme z nich klasický copánek.

4.  Poslední dva válečky zkroutíme.

5.  Na plech si připravíme pečící papír a na něj uložíme první cop
vánočky, který je spleten ze 4 dílů. Hřbetem ruky střed mírně
promáčkneme a na to položíme cop upletený ze tří dílů. Opět
střed hřbetem ruky promáčkneme a na vrch položíme poslední cop ukroucený ze dvou dílů. Jeho konce podložíme pod vánočku.

Do hotové vánočky na třech místech zapíchneme špejle. To pro to,
aby se nám vánočka pečením nerozjela. Vánočku necháme ještě tak 1/2 hodiny kynout. Celou vánočku pak potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme sekanýma mandlema.

Pečeme v rozehřáté troubě prvních 10 minut při teplotě 180 - 200C°. Po té troubu ztlumíme na 160°C a dopékáme dalších 20 - 30 minut. Špejlí vyzkoušíme, zda je vánočka dostatečně upečená. Pokud se těsto na špejli nelepí, můžeme vánočku z trouby vyndat.

Podle chuti sypeme buď ještě za horka, nebo pak studenou moučkovým  cukrem.

 

 

30 dkg hrubé mouky
25 dkg hladké mouky
12 dkg rozpuštěného másla
8 dkg cukru
strouhaná kůra z 1/2 citrónu
1 droždí
1/4 lžičky soli
1/4 l teplého mléka
3 žloutky
2 vanilkové cukry

3 vrchovaté lžíce, okapaných máčených hrozinek v rumu
Hrst loupaných sekaných a pražených mandlí
15 dkg míchaného kandovaného ovoce. Nejlépe: pomeranč, citron a třešeň 

Klasické je, že se udělá kvásek. Máme-li ale teplé mléko a teplé máslo  kvásek není třeba. Osobně ho nedělám a vánočky kynou i bez něho.

Z uvedeného možství surovin zadělám hladké těsto, které zpacovávám  měchačkou tak dlouho, dokud těsto tak zvaně nešeptá. Po té ho měchačkou podeberu, mírně poprášim hladkou moukou , přikryju čistou utěrkou a  dám na teplé místo kynout. Většinou je to do peřiny.  Zatím jsem měla
pokaždé štěstí, takže těsto rychle vykynulo. To ale není až tak dobré. Proto těsto zklepnu a nechám kynout ještě jednou.  Do těsta opatrně  vmíchám hrozinky, krájené kandované ovoce,mandle,případně ořechy.
Vše podle chuti jak kdo má rád. Nechám znovu vykynout a vyklopím na  pomoučněný vál. Nakrájim celkem 10 dílků z toho poslední
dva můžou být menší. Vyválim válečky a upletu vánočku. Spodní díl z 5 ti kousků. střední díl ze 3 a polsední vrchní ze dvou. Přendám opatrně  na plech na který si přípravím pečíci papír.  Na třech místech zapíchnu špejli aby se mi vánočka nerozjela a nechám na plechu u trouby ještě jednou vykynout.  Pak vánočku potřu rozšlehaným vejcem, posypu sekanýma mandlema a dám do trouby péct. Prvních asi 10 minut peču zprudka, po té
dopékám na mírno. Vánočka se peče přibližně 3/4 hodiny až 1 hodinu.  Nejmíň 1/2 hodiny se do trouby nekoukám aby se vánočka nesrazila.
Ještě horkou sypu moučkovým cukrem
.