Vánoce, vánoce přicházejí......

VZKAZNÍČEK

TOPlist

 Vánoce, vánoce přicházejí...... 

 Toplink - katalog odkazů 

 CZIN.eu

CatRank JyxoRank - svatecni.webgarden.czJyxoRankS-Rank - svatecni.webgarden.czS-Rank

RSS

RSS

Vánoce ve světě

Švédsko

Ve Švédsku začínají oslavy vánočních svátků první adventní neděli, kdy se v rodinách rozsvítí první ze čtyř svíček. Za tímto účelem se
vyrábějí podlouhlé adventní svícny vyplněném lišejníkem.
Na dveře domu či bytu se zavěsí adventní věnec a za okno se umístí elektrický vánoční svícen.

O adventních nedělích se stejně jako v jiných zemích pořádají v
Hlavním městě Skansenu, ale i jinde vánoční trhy, které jsou
ukázkou vánočních zvyků a vanoční lidové tvorby jako je pečení perníčků, výroba svíček, pletení vánočních kozlů ze slámy, výroba vánočních slaměných ozdob a podobně.

13.prosince se slaví svátek svaté Lucie. Každou školou a někde 
i pracovištěm prochází za zpěvu koled v ranních hodinách průvod Lucií V čele průvodu jde velká Lucie, která rozdává sladké kynuté pečivo a perníčky. Lucie má sepjaté ruce a na hlavě korunu
se svíčkama. Je oblečena v bílé dlouhé košily, kterou má
přepásanou červenou stuhou. Ostatní jsou malé Lucie, které jsou
podobně obečené a v ruce drží po jedné  svíčce a jako další jsou
malí chlapci s papírovou čepicí na které je hvězda a kteří v ruce drží hůlku s další připevněnou hvězdou.

Vánoční stromek je ve Švédsku známý zhruba od poloviny 18. století. V mnohých rodinách se strojí stromečky dva. Jeden bývá ozdobený  v bytě a to většinou ručně vyráběnými ozdobami převážně ze slámy a druhý stromek pouze osvícený elektrickými svíčkami se umísťuje  před domem.

Rodina se schází na štědrý den odpoledne, kdy se zasedá ke svátečně  prostřenému stolu. Večer se rozbalují dárky, zpívají se koledy a tančí se kolem ozdobeného stromečku.

Ke svátečnímu jídlu se podává ryba, nejčastěji sušená treska s
omáčkou, která je zapečená s červeným zelím a bramborama. Nechybí  ani sobí maso a šunka. Vrcholem večeře jsou vařené
hnědé fazole podávané se zapečenou zeleninou v cibuli. Dále se podává obdoba rýžového nákypu, ve kterém je zapečená mandle. Kdo tuto mandli objeví, dostává speciální dárek. Tento dárek, tak  jako i ostatní dárky které ale přijdou na řadu až po večeři bývá do místnosti vhozen anonymě oknem a následně bývá zaklepáno. Na vánočním stole také nesmí chybět  sledi, vejce s kaviárem, vepřová žebírka, karbanátky, klobásky a jiné. Předevšímn pak speciální žemle které se zapíjí vínem.
K pití se podává tradiční glögg. Je to bezalkoholvý napoj, který se pro  jeho složitost doma nepřipravuje ale kupuje se už hotový.

Během Vánočních svátků se ve Švédsku konzumuje hodně sladkostí.  Jsou to především švédské perníčky a perníkové  chaloupky. Dále pak karamely a bonbóny z marcipánu a nugátu. Na výrobě těchto sladkostí se podílí celá rodina.

Ve Švédsku dárky dříve naděloval vánoční kozel. Podle pověsti to bylo jezdecké zvíře boha Thora. V dnešní době však dárky nosí vánoční skřítek s dlouhými bílými vousy, oděný do červených šatů. S dárky mu  pomáhá mnoho dalších skřítků a trpaslíků. Tento skřítek má večer  zabušit na dveře a hledat hodné děti.

Vánoční svátky končí ve Švédsku 13. ledna na svátek svatého Knuta.  V ten den děti s velou slávou odstrojují stromeček.

Poslední komentáře
15.12.2014 20:03:55: Zválštní... Tento text jako bych už někdy někde viděl... Pěkný, ale zkopírovaný.smiley${1}