Vánoce, vánoce přicházejí......

VZKAZNÍČEK

TOPlist

 Vánoce, vánoce přicházejí...... 

 Toplink - katalog odkazů 

 CZIN.eu

CatRank JyxoRank - svatecni.webgarden.czJyxoRankS-Rank - svatecni.webgarden.czS-Rank

RSS

RSS

Vánoce ve světě

Spojené státy Americké

Přestože se v USA slaví vánoce jen jeden den a to 25. prosince,
jsou pro Američany vánoce tím největším svátkem v roce.
Velmi bohátá vánoční výzdoba se objevuje již od konce října  jak v
ulicích, obchodech, v domácnostech, tak i na na domech, které mnohdy připomínají spíše reklamu na žárovčičky. Američané si potrpí nejenom na všechny možné svítící ozdoby a na ohromné vánoční stromky ale také na obrovskou spoustu vánočních dárků, které nosí Santa Claus.
V USA musí být obdarován doslova každý. Obdarováváni jsou nejenom děti a členové rodin, ale také kolegové, sousedi, přátelé a lidé, kteří nám poskytli nějakou laskavost. Přitom se nemusí vždy jednat o věcné dárky. Za tímto účelem postačí třeba jen klasické vánoční sušenky.
Během vánočního období Američané také velmi přispívají na charitu a  především na siročince a nemocnice. Za tímto účelem jsou nejenom na  ulicích ale také v obchodech a na úřadech umístěny různé kasičky. V některých potravinových obchodech jsou dokonce připraveny menší, či větší dárkové potravinové balíčky určené pro siročince a pro  chudé.
Nikde na světě se tak nenakupuje v předvánočnim období jako právě v  USA. Obchody zde od konce října až po samotný štedrý den zažívají  doslava žně.

Američané jsou silně věřící a tak se zde na štědrý den až na několik málo vyjímek nikde nepracuje.

Americký Santa Claus:
Amerického santu si sebou přivezli holandští imigranti již v 17.
století. Jeho jméno vzniklo z holandského pojmenování pro svatého
Nicholase - Sintaklaas. 
Santa se z počátku ujímal velice těžce a pomalu. To se však změnilo, když americký spisovatel Irving Washington v jedné ze svých knížek v  r. 1809 pojednával o této vánoční postavě. V té době ještě jako o svatém  Nicholasovi.
V jeho podání tento mužíček oděn do červeného kabátce kouřil dýmku a  létal v kočáře v té době ale ještě bez sobů, aby navštívil děti a rozdal jim dárky. Tento mužíček, který začal nabývat na své popularitě byl v roce 1863 přejmenován právě na Santu Clause a byla mu dodána jak současná  podoba tak sobi  a sáně.

Vzhledem k značné různorodosti jednotlivých států se vánoční tradice  a především  stolování velice liší. Za klasický pokrm se však dá považovat  pečený nadívaný krocan ktarý se většinou upravuje v chřestové omáčce se zavařeninou a podává se s brambory, nebo bramborovou kaší a míchanou zeleninou. Krocan se připravuje v mnoha domácnostech. Někde se však ale místo něho připravuje husa, kachna nabo šunka politá brusinkovou omáčkou.
Američané mají všeobecně rádi sladké a tak výběr dezertů a moučniku je opravdu velice pestrý. Nechybí Dýňový koláč, biskupský chlebíček, různé vánoční sušenky, mnoho druhů pudinků s ruznými polevami. Nejčastěji se však na polití používá brendy a mnoho jiného. Na vánočním stole nesmí chybět ani vaječný koňak.

O Štědrém dnu se pořádají různé vánoční večírky. Oblíbeným
zvykem je zavěšení větvičky jmelí doprostřed pokoje, ve kterém se
rodina a přátelé scházejí. Ocitne li se pak pod jmelím dívka nebo
žena, může ji kdokoliv z účastníků oslavy políbit. Stejně oblíbené
jako jmelí jsou i větvičky cesmíny.

 

 

 

 

Takhle si někteří amíci zdobí své domy.  Co na to říkáte?

 

 

 

 

Žádné komentáře