Vánoce, vánoce přicházejí......

VZKAZNÍČEK

TOPlist

 Vánoce, vánoce přicházejí...... 

 Toplink - katalog odkazů 

 CZIN.eu

CatRank JyxoRank - svatecni.webgarden.czJyxoRankS-Rank - svatecni.webgarden.czS-Rank

RSS

RSS

Vánoce ve světě

Mexiko

Vánoční svátky začínají o Adventu. Příbuzní a známí navštěvují domy přátel a za zpěvu koled žádají, aby byli vpuštěny do domu.

Ulice měst a výkladní skříně obchodů jsou ozdobené barevnými světélky, řetězy, ozdobami a všude jsou slyšet koledy. Rudé „Vánoční hvězdy“, které u nás kupujeme v květináčích, rozkvétají na velkých keřích v mnoha zahradách.

V mexiku stromečky nerostou a proto se musí dovážet až z Kanady.
Dovezené stromečky jsou však pro většinu obyvatl drahé. Tam kde
si ho však mužou dovolit je bohatě zdoben a kolem stromečku se
pokládají fotografie Ježíše Panenky Marie Gaudalupské, která je patronkou Mexičanů.  V rodinách, kde stromek nemají, se obrázky panenky Ježíše Marie vystavují všude možně.

K štědrovečerní večeři se podává až po půlnoci se  servíruje nadívaný krocan, nejčastěji na pomerančích. Tento jídelníček převzali i sousedé v USA
 

Mexiko je chudá země a tak i vánoční dárky jsou zde velmi chudé a mají za účel potěšit či rozveselit obdarovaného.
Ve většině domácností se pro děti naplní hliněný džbán, který je ozdoben peřím různýma cukrovinkama a malýma dárečkama. To se pak zavěsí do některé místnosti v domě. Děti o štedrým večeru chodí se s víčkou v ruce po domě a klepají na dveře všech místností, které jsou však zamčené.
Až dojdou k místnosti, ve které je ukryta nádoba. Tyto dveře jsou odemknuté.
Dětí se za velkého jásotu vrhnou k nádobě a snaží se ji všemi možnými  prostředky, které maji po ruce shodit. Když se jim to povede, nádoba spadne a dárečky se vysypou. Každý z dětí si pak vezme dáreček, který se mu líbi, nebo který se mu podařilo rychle vzit. Rozhoduje totiž rychlost.

V Mexiku žíjí velmi početne rodiny a tak abz se všichni stihli navštívit se na některých místech naděluje třikrát. Na štědry den, na silvestra a o Třech králích.
Každý z rodiny pak dá svůj dáreček do velké nádoby a na kousky papíru se napíšou čísla, která se losují a podle kterých si pak členové rodiny z nádoby vybírají za potlesku ostatních náhodný dárek, lterý musí být před všemi rozbalen a ukázán. Při tom se mnohdy užije spousty legrace.

Celé vánoční svátky jsou v Mexiku velice hlučné a zábavné.

Žádné komentáře