Vánoce, vánoce přicházejí......

VZKAZNÍČEK

TOPlist

 Vánoce, vánoce přicházejí...... 

 Toplink - katalog odkazů 

 CZIN.eu

CatRank JyxoRank - svatecni.webgarden.czJyxoRankS-Rank - svatecni.webgarden.czS-Rank

RSS

RSS

Vánoce ve světě

Maďarsko

V Maďarsku patří vánoce k nejvýznamějším svátkům v roce. Tradice vánoc zde má hluboké kořeny tím spíše, že druhý den se slaví svátek sv.Štěpána který je jemnovcem zakladatele Maďarska. Tudíž jsou zde vánoční svátky spojené s národním svátkem.

Vánoce začínají první Adventní nedělí, kdy je ve většině rodin na
okraj stolu položen svatoštěpánský koláč, který zde musí vzdržet až do Tří králů. Pod ubrus se jako symbol vděčnosti hospodáře a s přaním dobré úrody napřezrok ukládá z poslední úrody pár zrníček obili a chomáček sena.
 
Podle starých  maďarských zvyků by na štědrý den nikdo neměl být sám a tak hlavně v minulosti zvaly rodiny k bohatě prostřenému stolu i žebráky a tuláky. Tento zvyk se dnes drží  jen v málo rodinách.
O bezdomovce a chudé se starají především početné církevní
charitativní organizace.

Na Štědrý den se až do pulnoci drží přísný půst. To znamená, že se až do večeře nic nejí a nebo jen velmi málo. Štedrovečerní večeře  je také bezmasá.  Maso nahrazují ryby. Večeře však bývá bohatá a začíná hned po setmění nebo východem první hvězdy, kdy se rodina postaví ke stolu a pomodlí. Hospodář se skleničkou nového vína v pravici pronese svůj přípitek.
Tam kde se dodržují stare tradice hospodyně pokropí všechno svěcenou vodou.
Po té každý člen rodiny  na znamení toho, že jeden s druhým budou vždy počítat, věřit si a vzájemě si pomáhat, rozdělí své jablko a podělí se s ostatními.
Výjimkou jsou  svobodná děvčata která si jablko ponechávají. Podle tradice s nim po novém roce mají vyjít na ulici a jablíčko zajistí, že kterého chlapce dívka spatří jako prvního, toho si vezmou za muže.
Následují tenké oplatky s medem a česnekem, aby si v příštím roce
každý zachoval zdraví. Potom přichází na řadu tradiční a halászlé, tedy rybí polévka a po polévce se jí smažená ryba, nejčastěji kapr, s  bramborovým salátem. 
To všechno je třeba zapít dobrým vínem, pokud možno z vlastní úrody.

Dárky se rozdávají ještě před štědrovečerní večeří a po večeři se drží hodinka klidu a rodinné pohody.

Po rozbalení dárků a po večeři, se v minulosti, zejména na venkově, chodily zpívat vánoční koledy pod okna sousedů. V současné době
se lidé navštěvují jen vyjímečně a večery se tráví u televizní
obrazovky.
Na půlnoční mši jde však každý. Je to jak církevní, tak společenská
nutností a povinnost.
 

Žádné komentáře