Vánoce, vánoce přicházejí......

VZKAZNÍČEK

TOPlist

 Vánoce, vánoce přicházejí...... 

 Toplink - katalog odkazů 

 CZIN.eu

CatRank JyxoRank - svatecni.webgarden.czJyxoRankS-Rank - svatecni.webgarden.czS-Rank

RSS

RSS

Kapr

     

Vánoční kapr je tradičním českým vánočním jidlem. Tato tradice je však poměrně mladá, neboť se kapr na štědrovečerním stole  objevil až v 17. století. Do té doby byly klasickou večeří na štedrý den různé kaše, oukropy, kuba a hubníci. V 18. století byl kapr dražší než kterékoliv jiné maso. Proto v chudých rodinách zůstali u oukropu a podobných jídel. Jako tradiční štědrovečerní večere se u nás kapr konzumuje až od 2.poloviny 19. stoleti. Podle nejstaršího dochovaného receptu,  který je z roku 1810 se nejčastěji kapr připravoval na černo. Jeho příprava trvala tři dny. Kapr se pekl v omáčce z mandlí, rozinek, perníku, povidel, ořechů a sladkého piva. Jako příloha se podávaly šišky a později knedlíky. Pro svoji složitost však tento recept postupně zanikl. Dnešní klasický smažený kapr se k nám dostal z Rakouska jako recept od Magdalény Dobromily Rettigové.

          

Kapří šupinka:

Na štedrý večer se má pod taliř každého strávníka u stolu dát kapří šupinka, která se po večeři má pečlivě schovat do peněženky. Budou se nás prý potom celý rok držet peníze a štěstí. 

                                        

Posledni komentare
08.12.2011 14:22:30: Vánoce jako součást holocaustu Blíží se nám orgie konzumu neboli moderní vánoce a proto se dnešní č...
Na téhle stránce  najdete další obrázkový návod na zabití a porcování kapra. Kromě toho,  je zde i mnoho vanočních, ale i jiných receptů. 

 

Posledni komentare
08.12.2011 13:13:59: Vánoce jako součást holocaustu Blíží se nám orgie konzumu neboli moderní vánoce a proto se dnešní č...