Vánoce, vánoce přicházejí......

VZKAZNÍČEK

TOPlist

 Vánoce, vánoce přicházejí...... 

 Toplink - katalog odkazů 

 CZIN.eu

CatRank JyxoRank - svatecni.webgarden.czJyxoRankS-Rank - svatecni.webgarden.czS-Rank

RSS

RSS

Jmelí

        

                                           Jmelí

Je parazitická rostlina, která se vyskytuje jak v korunách listnatých stromů, tak v korunách jehličnanů, kde vytváří kruhovité trsy o průměru až půl metru.

Jmelí má kožovité listy. Kvete nenápadně začátkem léta a z květů se pak tvoří bíle lepkavé bobulky podobající se perličkám. Možná že právě tato podoba s perličkama přispěla k tomu, že se mu začala přisuzovat čarovná moc.

Čarovná moc je jmelí přisuzována snad od nepaměti. Keltští kněží a Druidové, považovali jmelí za posvátnou rostlinu a jeho snítky věšeli v domech k zahánění zlých duchů a čarodědjnic. Keltové věřili, že jmelí zajišťuje plodnost a nosí štěsti. Odtud tedy plyne vánoční zvyk, kdy se lidé o vánočních svátcích a zejména o štědrém večeru líbají pod zavěšeným jmelim. Podle Keltů polibek pod jmelim nosí nejenom štěstí, lásku, plodnost, odvahu ale poutá k sobě milence. Proto také bylo líbání pod jmelím tak oblíbené. Na štědrý den směl muž políbit každou ženu procházející pod jmelím. Po každém polibku tito dva účastníci utrhli společně jednu bobulku jmelí. Poslední bobulka - pro štěstí - však musela zůstat na zavěšené větvičce až do příštích vánoc.

O vánočních svátcich by se jmelí mělo darovat, neboť jen tak může přinést stěstí. Jmelí, které si sami uříznete, nebo koupíte, štěsti prý nenosí.

O jemlí se také vypráví legenda, podle které bylo jmelí kdysi stromem, z jehož dřeva byl zhotoven kříž, na kterém byl ukrižován Ježíš Kristus. Strom prý po té hanbou seschl a přeměnil se v rostlinu, která údajně zahrne dobrem každého, kdo pod ní projde.

Jmelí je je však především sbíráno pro své lečivé účinky, které se projevují u mnoha nemocí. Například má velmi dobré účinky při léčbě padoucnice, na snížení ale i zvýšení krevního tlaku, na posílnění srdečního svalu. Výborné účinky má také při lečbě žláz a zejména pak při léčbě hyperfunkce štítné žlázy. Dále se používa pri léčbě cukrovky, při hormonálních poruchách, bolestech hlavy, při problémech v klimakteriu, nebo ženských problémech. Je vhodné při léčbě zvýšené krvácivosti, neplodnosti, při otravách, nervozitě, nespavosti a podobně. Výborně se hodí nejenom jako prevence proti mozkové mrtvici, ale i na léčbu po ní, protože pročišťuje cévy. Jmelí působí močopudně a celkově pročišťuje organismus.

Listy a větvičky se sbírají od začátku října do poloviny prosince a dále pak v březnu a dubnu. V této době jsou léčivé účinky nejvyšší.  Bilé bobulky jsou pro vnitřní použití jedovaté. Hodí se však k výrobě masti na omrzliny.

Příprava čaje:   Jednu vrchovatou čajovou lžičku dáme na noc do 1/4 litru studené vody a necháme louhovat. Ráno čaj přecedíme a dle potřeby ohřejeme ve vodní lázni. Čaj lze dělat i ve větším množtví ale vždy jen denni dávku. Přechováváme ho ohřátý v termosce, nebo jej před požitím ohřejeme.

Čaj ze jemli je považován za poměrně silnou drogu a proto je třeba dodržovat nejenom přesně návod na výrobu tohoto čaje, ale i jeho konzumaci a vždy je třeba jeho užívání konzultovat s lékařem. Maximálni denni dávka je 5 g, ale i toto množství může pro někoho znamenat mnoho. Při předávkování se objevují příznaky mírné otravy a čaj může mít i opačný účinek.

Návod na užívání jmelí pro snížení krevního tlaku:   Jmelí, které je dostupné v lékárnách či bioprodejnách, umeleme na prášek a 3x denně užíváme jednu kávovou lžičku 15 minut před jídlem, nejlépe rozmíchanou v 0,5 dcl bílého vína. S užíváním je dobré začít v den volna, protože první dva dny tlak mírně stoupne, teprve pak začne klesat.

Při léčbě štítné žlázy:  se doporučuje pití čaje po dobu půl roku.

Při léčbě po mozkové mrtvici:  se doporučuje pití tří šalků denně po dobu šesti týdnů, dále pak dva šálky denně po dobu třech týdnů a nakonec jeden šálek denně po dva týdny.

Jako prevence: se doporučuje užívaní jednoho šálku čaje po dobu šesti týdnu s týdení přestávkou. Jmelí by se nemělo používat při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky.

Aby měl čaj co největší účinky, má se pít jak před jídlem, tak po jídle. Jmelí je používáno nejčasteji v kombinaci s květem hlohu a meduňkou.

 

              

pověšené nad postelí v hlavě - dostaneš se mezi čarodějnice
pověšené nad postelí v nohách - nemoc
pověšené nad vchodem do domu - křtiny
pověšené nad kolébkou - dětská nemoc, rychlé uzdravení
jmelí viděti - brzká svatba v rodině
zlaté jmelí - rychle a bez námahy zbohatnete
zelené jmelí ve vrcholu stromu - cesta k úspěchu je velká námaha
zelené jmelí se spoustou bílých bobulí - štěstí
suché jmelí - smrt
hořící jmelí - zloděj v domě, přátelství není opravdové
jmelí trhati - dočkáš se cti a hodnosti
jmelí darovati - budeš pomáhat potřebným
jmelí od někoho dostati - boží požehnání do domu
jmelí kupovati - starosti
pod jmelím se líbati s hezkou osobu - svatba z lásky
pod jmelím se líbati s osobu starou, ošklivou či nemocnou - křesťanské milosrdenství
vařit odvar z jmelí - nezahrávej si s osudem
pít odvar - více si důvěřuj
pít s vínem - uzdravení nemocného
vidět stánky se jmelím - pozor na prodejnou lásku
vázat jmelí do kytice - bohatství
nosit na krku - pevné zdraví, hodně dětí
jmelí zahazovat - škoda tě naučí opatrnosti
jmelí zavěšovat - přichází k tobě štěstí