Vánoce, vánoce přicházejí......

VZKAZNÍČEK

TOPlist

 Vánoce, vánoce přicházejí...... 

 Toplink - katalog odkazů 

 CZIN.eu

CatRank JyxoRank - svatecni.webgarden.czJyxoRankS-Rank - svatecni.webgarden.czS-Rank

RSS

RSS

Betlémy

 

 

 

Vánoce jsou neoddělitelně spojeny s betlémem, ve kterém  svatá rodina na počest narození božského dítěte - Ježíška s pokorou přijímá dary od chudých i bohatých. 

Podle pověsti svatý František z Assisi toužil prožít vánoční noc stejně, jako to bylo v Betlémě při narození Ježíška. A tak  jeskyni u vsi Greccio r.1223 s  přáteli přeměnil  v kapli. Sem po té přivedl živého osla, vola, ovci a jiná zvířata. Postavili zde jesličky a zinscenovali živý Betlém, kde byla o půlnoci sloužena  půlnoční mše, při které se mu údajně zjevilo Jezulátko.

Ve skutečnosti se stavění Betlémů v čechách datuje až od poloviny 16.století. V Praze se první Betlém objevil r. 1560. Odtud se rychle šířil i do okolních měst a krajů.
Betlémy se zprvu stavěly pouze v kostelích. Stavěli jej převážně členové Tovaryšstva
Ježíšova, aby přivedli český lid ke katolicismu.
Byly to nádherné stavby v životních velikostech s figurkama nádherně a bohatě oděnýma.
Koncem 18. století však císař josef II. tyto stavby v kostelích zakázal. Mezi lidem však stavění Betlému bylo natolik oblíbené, že si jej postupně začali stavět i v domácnostech.Stavěly se především jesličky se svatou rodinou. Toto se velice rychle ujalo a tak se Betlémy staly symbolem vánoc a umocnily tak jejich kouzlo.